Aktívna podpora kultúry a umenia

Aktívna podpora kultúry a umenia

Naše občianske združenie aktívne podporuje v zmysle svojich stanov aj rozvoj kultúry a umenia. Priamo sme pomáhali organizovať verejné prezentácie a podporovali filmovú tvorbu mladého talentovaného režiséra Kristiána Grupača, študenta VŠMU.

Kristián Grupač (1995)

Kristián Grupač je študentom 5. ročníka VŠMU v odbore Réžia hraného filmu. Filmu sa venoval na amatérskej úrovni už pred školou. Počas svojho štúdia natočil s dvorným kameramanom A. Dlabáčom niekoľko filmov, ktoré sú pravidelnými účastníkmi domácich i zahraničných filmových festivalov.

Filmy z 16 mm „Malej trilógie o jalovej ľúbosti“ mali svoj vlastný blok na Slávnosti krátkeho filmu v kine Lumiére (2019). Film Svit nežnej irónie bol súčasťou 40-teho ročníka VGIK festivalu v Moskve. Film 12 hodín vyhral hlavnú cenu na 20. ročníku FFFI MU v Brne. Posledný film s názvom Otváram dvere a neviem / čo sa s nimi deje / pomaly vŕzgajú / oči sa dívajú na motívy čadčianskeho undergroundového klenotu – kapely OTRAS, sa predstavil publiku v Rige, Porte, Benátkach (…) a takisto absolvoval desiatky premietaní po SR a ČR. Na 26. ročníku festivalu Áčko si odniesol cenu za réžiu a zvuk.

V spolupráci s Punkchart films a RTVS pripravuje dokument Varso, ktorý tematicky nadväzuje na jeho spomínaný Bc. film a v dohľadnej dobe bude realizovať svoj diel do televíznej dokumentárnej série Budujeme Slovensko 4 pre producenta Petra Kerekeša.

Okrem filmovej tvorby sa venuje i literárnej činnosti, videoklipom a dlhodobej organizácii kultúrnych podujatí rôzneho charakteru v mieste svojho narodenia – Čadci.

Portfólio tvorby Kristiána Grupača nájdete na tomto odkaze.